Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Країни ЄС готуються прийняти осіб, які виїжджають з України

Ця інформація також доступна: Russian | русский

Державам-членам пропонують всебічну допомогу

ЄС надає постійну підтримку державам-членам у задоволенні потреб осіб, які рятуються від вторгнення в Україну. Він пропонує допомогу на кордоні, прийом і цивільний захист. Він допомагає державам-членам забезпечити доступ до освіти, охорони здоров'я, проживання та робочих місць для осіб, які прибувають з України.

Image of European flag with six different photos that are used in the "key areas for support" section surrounding it

Ключові напрямки підтримки

refugees arriving at border
Підтримка контролю державних кордонів

Комісія оприлюднила оперативні вказівки, які допомагають прикордонним службам держав-членів ефективно реагувати на прибуття людей на кордони з Україною та скорочувати час очікування, зберігаючи при цьому високий рівень безпеки. Агенції ЄС також надають додатковий персонал і діляться досвідом задля підтримки держав-членів.

doctor treating a young girl
Підтримка систем охорони здоров'я

За підтримки Механізму цивільного захисту ЄС, Комісія створила спеціальну європейську систему швидкого переміщення між державами-членами ЄС осіб, які потребують медичної допомоги. Комісія також працює пліч-о-пліч з Європейським центром профілактики та контролю захворювань і з Європейським агентством з лікарських засобів, щоб забезпечити інструкції з охорони здоров'я та професійної підготовки, контролювати постачання лікарських засобів і надавати належну підтримку державам-членам.

children playing in a room
Захист дітей

Стратегія ЄС із прав дитини забезпечує всеосяжну основу для захисту та реалізації прав дитини. Національні координатори, які наразі діють у рамках механізму «Європейська гарантія дітей», відіграють ключову роль у активізації і координації зусиль на національному рівні та з регіональними й місцевими органами влади. Комісія також готує спеціальні Стандартні оперативні процедури для переміщення неповнолітніх, які не мають супроводу.

Solidarity for Ukraine - Italy
Доступ до освіти

Комісія об'єднає держави-члени, щоб розпочати обмін досвідом та визначити, що необхідно для продовження освіти дітей-переселенців. Платформа шкільної освіти School Education Gateway (Шкільний освітній шлюз) слугуватиме універсальним центром, щоб поєднати навчальний матеріал з України та з країн-членів ЄС. Також буде використано гнучкість програми фінансування Erasmus+ для підтримки освіти студентів-біженців та інтеграції співробітників вищих навчальних закладів, які рятуються від війни.

a mother doing homework with her two children
Доступ до розміщення і житла

Щоб задовольнити нагальні потреби у належному житлі, нова ініціатива «Безпечний дім» підтримає європейців, які діляться своїми домівками. Фонд притулку, міграції та інтеграції, а також фонди, що діють у рамках Політики згуртованості, будуть мобілізовані для зміцнення державних систем прийому. У довгостроковій перспективі Європейський фонд регіонального розвитку допоможе забезпечити соціальне житло сім'ям і окремим особам у певній громаді. Європейський соціальний фонд може підтримувати послуги, що надаються місцевою громадою, і надання житла, особливо для людей з особливими потребами та з інвалідністю, для дітей і людей літнього віку.

Ukrainian doctor working in the refugee camp of Burgas, Bulgaria
Доступ до робочих місць

Державам-членам пропонується вжити заходів, щоб невідкладно допомогти особам, які прибувають, скористатися правом на роботу, а також отримати професійну підготовку. Комісія додала українську мову до Інструменту профілю кваліфікацій ЄС для іноземців, які не є громадянами ЄС, а також запустить  новий Фонд талантів для підбору вакансій відповідно до навичок. Комісія працює над розробкою нових вказівок, які сприятимуть визнанню отриманих в Україні професійних кваліфікацій, а також співпрацює з соціальними партнерами, які допоможуть поінформувати приватний сектор про права відповідно до статусу тимчасового захисту і про доступні програми.

Операційні інструкції

Нові операційні вказівки щодо застосування Директиви про тимчасовий захист допоможуть тим, хто прибуває до ЄС, послідовно й ефективно користуватися своїми правами. Це допоможе державам-членам виконувати їхні нові обов'язки. Операційні вказівки будуть регулярно оновлюватися, що допоможе державам-членам впоратися з повсякденними проблемами та новими ситуаціями, з якими вони стикаються.

Детальніше

 

Солідарність в дії

Для координації підтримки держав-членів, які її потребують, Комісія створила Платформу солідарності, що об'єднує держави-члени та агентства ЄС.

Commissioner Johannson at the Estonian border

Платформа допоможе організувати переміщення людей всередині ЄС до держав-членів, які мають можливості для прийому. Вона також може допомогти налагодити шляхи до країн, які не входять до ЄС, але в яких вже є значні українські громади, як-от до Канади чи Великобританії. Особливу увагу буде приділено найуразливішим випадкам, зокрема дітям.

Швидкі та гнучкі рішення для фінансування солідарності

Комісія вжила негайних заходів, щоб допомогти мобілізувати фінансову підтримку державам-членам, які приймають у себе осіб, що рятуються від війни проти України.

Комісія виплатила державам-членам авансові платежі на суму понад 3,5 мільярди євро з Програми допомоги у відновленні згуртованості та територій Європи (REACT-EU). Це негайне вливання готівки прискорить їм доступ до коштів для витрат на інфраструктуру, житло, обладнання та послуги у сфері зайнятості, освіти, соціальної інклюзивності, охорони здоров'я та догляду за дітьми.

Фонди внутрішніх справ ЕС на 2021–2027 роки нададуть державам-членам значні ресурси для забезпечення належних приміщень для прийому й ефективних процедур надання притулку особам, які рятуються від вторгнення.

Відповідно до законопроєкту Комісії «Заходи зі згуртованості для біженців у Європі» (CARE), держави-члени мають можливість використовувати кошти, що залишилися з фондів програм зі згуртованості на 2014–2020 роки, для надання екстреної підтримки людям, які залишають Україну та прибувають на їхню територію. Сюди ж входять інвестиції в освіту, працевлаштування, житло, охорону здоров'я та послуги догляду за дітьми, а також базова матеріальна допомога, як-от продукти харчування й одяг.

Комісія також ухвалила Антикризову програму тимчасових заходів, яка дозволить державам-членам використовувати гнучкі правила державної допомоги для підтримки економіки в контексті вторгнення Росії в Україну, захищаючи при цьому рівні умови на Єдиному ринку.