Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Забезпечити впровадження санкцій

Ефективне та сумлінне впровадження санкцій є вирішальним для досягнення їхніх цілей. Це, перш за все, відповідальність держав-членів. Комісія тісно співпрацює з ними, щоб підтримати їх у цій роботі за допомогою:

  • регулярних засідань експертної групи з питань впровадження санкцій, що дозволяє Комісії контактувати з усіма відповідними органами держави-члена;
  • створеної Комісією у березні 2022 року робочої групи «Заморожування і захоплення», яка забезпечує поліпшення координації заморожування активів щодо російських і білоруських фізичних та юридичних осіб;
  • групи високого рівня під головуванням Комісарки Марейд Мак-Гіннес, що дозволяє органам влади всіх 27 держав-членів, а також представниками промисловості та бізнесу ЄС, обмінюватися інформацією;
  • влаштованих Комісією спеціальних засідань зацікавлених осіб, під час яких поширюються вказівки та обговорюється з суб'єктами економічної діяльності впровадження санкцій

ЄС координує свої санкції з іншими великими міжнародними союзниками та партнерами, як-от США, Сполучене Королівство, Південна Корея, Швейцарія, Японія, Австралія, Канада, Нова Зеландія та Норвегія, щоб кожна країна використовувала найефективніші заходи відповідно до власної економіки.

Запобігання обходу

Обхід санкції ЄС є злочином. Для контролю за цим Комісія:

  • мобілізує торговельні та митні служби, щоб виявляти переспрямування торговельних потоків з деяких країн поза ЄС, котрі діють як можливі шлюзи до Росії;
  • звертається до країн поза ЄС для узгодження спільної оцінки, порівняння даних та обговорення відповідних заходів з виправлення становища;
  • збирає від приватного сектора інформацію про схеми обходу, а також рекомендації про те, як краще запобігти цьому явищу.

У рамках 11-го пакету санкцій, ухваленого 23 червня, ЄС запровадив новий інструмент, щоб запобігти їх обходу через юрисдикції третіх країн. Цей інструмент буде зосереджуватись на конкретних високоризикових товарах, котрі, як доведено, надходять до Росії через треті країни, незважаючи на те, що вони підпадають під санкції ЄС. Цей інструмент дозволяє ЄС заборонити експорт таких товарів до країн, які використовуються для обходу наших санкцій, а також для заборони надання супутніх послуг.

Перелік товарів і технологій, що підпадають під цей захід, буде поповнюватися тільки в тому випадку, якщо іншого рішення не буде знайдено. Це означає тісну взаємодію і діалог з кожною із зацікавлених третіх країн. Ми завжди дамо державним органам можливість реагувати на висновки та рішення ЄС. Тобто, це крайній захід.

Низка інших заходів дозволяє нам продовжити боротьбу з обходом санкцій:

Інформація для зацікавлених осіб

Щоб забезпечити доступ до інформації для зацікавлених осіб, Комісія

  • опублікувала сотні поширених запитань, що стосуються всіх галузей промисловості, яких торкнулися санкції, як-от фінанси та банківська справа, торгівля і митний контроль, енергетика, сільське господарство, транспорт, медіа, державні закупівлі, а також оприлюднила конкретні вказівки з гуманітарних питань. Вона регулярно веде діалог із зацікавленими особами в галузі промисловості і співпрацює з компетентними державними органами, уповноваженими впроваджувати санкції ЄС, надавати дозволи та переслідувати порушення.
  • опублікувала легкодоступну інформацію про ухвалені наразі пакети. Карта санкцій ЄС надає зручне відтворення всіх запроваджених наразі санкційних режимів, зокрема осіб, які підпадають під індивідуальні санкції. Зведений перелік фінансових санкцій, що включає всіх осіб, групи та суб'єктів, котрі, відповідно до санкцій ЄС, підпадають під заморожування активів та заборону надання коштів та економічних ресурсів, доступний онлайн. 
  • запровадила інструмент для анонімного викриття порушень санкцій. Санкції ЄС також вимагають, щоб держави-члени криміналізували порушення санкцій. 
  • створила контактний пункт ЄС з гуманітарної допомоги, який надає практичну інформацію суб'єктам гуманітарної діяльності щодо клопотань про застосування передбачених санкціями ЄС гуманітарних відступів. 
  • започаткувала / створила центральний контактний пункт, щоб надавати державним органам і суб'єктам економічної діяльності поза ЄС допомогу стосовно обсягу і впровадження санкцій ЄС проти Росії, особливо з питань, пов'язаних з продовольчою безпекою. Завдяки цьому планується забезпечити, щоб потік агропродовольчої продукції та добрив до цих країн не постраждав.