Ugrás a fő tartalomra
Uniós szolidaritás Ukrajnával

Ukrajna útja az uniós csatlakozás felé

Az ország zöld utat kap a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez

2023. december 14-én az uniós vezetők megállapodtak abban, hogy megkezdik a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával, és újólag megerősítették: elkötelezettek a tekintetben, hogy mindaddig erőteljesen támogatni fogják az országot és az ukrán népet, amíg erre szükség van.

Az uniós vezetők felkérték az Európai Unió Tanácsát, hogy fogadja el a tárgyalási keretet, mihelyt Ukrajna végrehajtja a vonatkozó – a Bizottság 2023. november 8-i ajánlásaiban meghatározott – reformintézkedéseket.

A jobb jövőért harcoló ukrán emberek Európára szegezik a tekintetüket. Együtt győzelemre vihetjük ezt a küzdelmet. Együtt kiteljesíthetjük az Uniót. Együtt bevezethetjük Ukrajnát közös európai otthonunkba. Ez Ukrajna hőseinek és mártírjainak álma. És ez a mi álmunk is. Együtt vagyunk Európa.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

Célkeresztben az uniós tagság

Ukrajna 2022. február végén, mindössze néhány nappal azt követően nyújtotta be uniós tagság iránti kérelmét, hogy kezdetét vette az ország elleni teljes körű, provokáció nélkül indított és indokolatlan orosz agresszió. A Bizottság 2022 júniusában véleményezte a kérelmet, és Ukrajna – az uniós tagállamok mindegyikének egyetértésével – még ugyanebben a hónapban megkapta az uniós tagjelölti státuszt. 

Ez az országban dúló háború ellenére komoly lendületet adott az ukrajnai reformfolyamatoknak, melyek nagy támogatottságot élveznek az ukrán lakosság körében.

A csatlakozáshoz vezető lépések – szilárd alapokra épülő harmonikus partneri viszony kialakítása

A 2017 óta hatályos EU–Ukrajna társulási megállapodás – a dokumentum mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség kiépítésére vonatkozó részét is ideértve –, valamint az EU azon döntése, amelynek eredményeként Ukrajna 2022-ben uniós tagjelölti státuszt kapott, fontos mérföldkövet jelentett az ország uniós integráció felé vezető útján. Ukrajna és az ukrán polgárok bebizonyították, hogy elkötelezettek a demokratikus értékek, a gazdasági fejlődés és az EU-hoz fűződő kapcsolatok megerősítése mellett.

A partnerség eredményes – ennek első jelei már most is láthatók. Az ukrán tudósok és polgárok például fontos uniós kutatási, innovációs és oktatási programokban vesznek részt a Horizont Európa és az Erasmus keretében. A közelmúltban Ukrajna csatlakozott az Egységes piac programhoz és az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközhöz.

Uniós segítségnyújtás Ukrajnának

Az EU jelentős pénzügyi támogatást nyújt Ukrajnának. Azóta, hogy Oroszország 2022-ben agressziós háborút indított az ország ellen, az EU, valamint az uniós tagállamok és pénzügyi intézmények 98,5 milliárd eurót mozgósítottak Ukrajna és az ukrán nép támogatására.

Ebből 49,4 milliárd euró az ország általános gazdasági, társadalmi és pénzügyi ellenálló képességének javítását szolgálta sürgősségi makroszintű pénzügyi támogatás, költségvetés-támogatás, valamint sürgősségi, válságreagálási és humanitárius segélyek formájában. Emellett 32 milliárd eurót tett ki a katonai segítségnyújtásra fordított összeg. Végezetül a tagállamok 17 milliárd eurót kaptak segítségképpen ahhoz, hogy el tudják látni a háború elől az EU-ba menekülő ukránokat.

Időrendi áttekintés

  1. 2023. december 14.

    Az Európai Tanács úgy határoz, hogy megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával.

  2. 2023. november 8.

    A Bizottság ajánlásában azt szorgalmazza, hogy a Tanács kezdje meg a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával.

  3. 2022. június 23.

    Az Európai Tanács elismeri Ukrajna európai uniós tagsági perspektíváját, és tagjelölti státuszt ad az országnak.

  4. 2022. február 28.

    Ukrajna felvételét kéri az Európai Unióba.